Jak zjistit dluh? Vše najdete v registrech. Jen pozor na ty podvodné!
Publikováno 09.12.2024
Čas čtení 8 min
Registry dlužníků tvoří důležitou součást finančního systému. Jejich hlavním úkolem je shromažďovat a poskytovat informace o dluzích a platební historii jednotlivců i firem. Tyto databáze neslouží pouze věřitelům k vyhodnocení žádosti o půjčku. Mohou totiž pomoci i vám: získáte v nich přehled o vlastních závazcích (i těch podvodně sjednaných), nebo o závazcích jiných osob, například zájemce o pronájem vašeho bytu.
Klíčové informace
V registrech dlužníků můžete zjistit nejen své vlastní závazky, ale i případné podvodně sjednané půjčky na vaše jméno.
Existují tři hlavní registry půjček - BRKI (bankovní půjčky), NRKI (nebankovní půjčky) a SOLUS, přičemž každý z nich nabízí vlastní způsob získání výpisu.
Registr CERD je podvodný a jeho výpisy jsou bezcenné - finanční instituce je neuznávají.
Nejlevnější způsob, jak získat komplexní přehled o svých dluzích, je využít hromadný výpis MůjKredit za 100 Kč (zahrnuje data z BRKI, NRKI, REPI, CEE a ISIR).
Vedle úvěrových registrů je důležité kontrolovat i dluhy na povinných odvodech (zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně).
Přehled všech registrů v ČR a podrobný popis jejich zaměření a činnosti najdete zde. V tomto článku už bude k jednotlivým registrům jen několik základních informací. Hlavní náplní budou cesty, jak výpisy z registrů získat, a tím zjistit dluh, ať už svůj nebo kohokoliv jiného.
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
BRKI, založený bankami, spravuje společnost CBCB – Czech Banking Credit Bureau. Tento registr eviduje všechny bankovní půjčky, kreditní karty, kontokorenty a další závazkové bankovní produkty. Zaznamenává nejen aktuální dluhy, ale i historii splácení a dluhy do 4 let od jejich kompletního doplacení.
V registru najdete informace o:
všech bankovních půjčkách, včetně hypoték
kreditních kartách a kontokorentech
zamítnutých žádostech o úvěr (po dobu 1 roku)
historii splácení (včetně těch závazků, co jste doplatili před méně než 4 lety).
Jak získat výpis z BRKI? Cest se nabízí hned několik:
- online přes portál www.kolikmam.cz - cena 200 Kč
- poštou nebo datovou schránkou - cena 200 Kč + zpracování 150 Kč + případné poštovné (poštovné se platí i u datové schránky).
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
NRKI funguje podobně jako bankovní registr. Liší se osobou zakladete a také osobou správce registru, ale i zaměřením. NRKI se soustředí na nebankovní půjčky. Spravuje ho CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau.
Registr eviduje následující informace:
půjčky od licencovaných nebankovních společností
leasingové smlouvy
splátkové prodeje (nákupy na splátky)
historii splácení
Výpis lze získat stejnými způsoby a za stejné ceny, jako vidíte u BRKI (provozují službu společně). Časovou i finanční výhodou je možnost kombinovaného výpisu BRKI+NRKI za stejných 200 Kč při online vyřízení a stejných 200 + 150 Kč + případné poštovné při jiném způsobu dodání.
Registr platebních informací (REPI)
REPI je nejmladším z registrů v rodině „Credit Bureau“. Vznikl v roce 2018. Zaměřuje se na pravidelné platby za služby, třeba i za už avizované nájemné.
V REPI se vedou informace zejména o platbách za:
energie
telefonní tarify
předplacené služby
nájemné a další
Výpis získáte opět přes www.kolikmam.cz za stejných podmínek jako u předchozích dvou registrů (BRKI a NRKI).
SOLUS
SOLUS původně vznikl jako negativní registr dlužníků, a to pro účely nebankovních poskytovatelů, především v oblasti leasingu i jiného financování. Dnes jsou jeho členy i banky a nahlížejí sem. SOLUS začal vést i tzv. „pozitivní záznamy“.
Zůstaňme ale u záznamů negativních: o prohřešcích ve splácení. Do negativního registru se dostanete při nesplácení dluhu nad 500 Kč po dobu delší než 30 dní, nebo po prvním měsíci prodlení s úhradou smluvního tarifu za telefon, při neuhrazení poslední faktury za telefon atp.
Jak získat výpis ze SOLUSu:
- přes mobilní aplikaci SOLUS - první výpis 125 Kč, každý další pak 50 Kč (nesmíte ale odinstalovat aplikaci, aby se zachovala historie výpisů). Zde je ke stažení pro Android telefony a zde pro iOS telefony.
- služba NejsemDlužník.cz - 250 Kč (fyzické osoby), 300 Kč (podnikatelé)
- výpis přes SMS – zde jsou informace a návod
- výpis o jiné osobě (s plnou mocí) získáte stejnými cestami, ale za vyšší cenu: 399 Kč. Jde o užitečný nástroj především pro ty, kdo například pronajímají bydlení.
Centrální registr úvěrů (CRÚ)
CRÚ spravuje Česká národní banka a eviduje v něm pouze podnikatelské úvěry. Záznamy uchovává 10 let po splacení půjčky. Jde o úvěry jak pro firmy (právnické osoby), tak pro živnostníky (OSVČ – podnikající fyzické osoby).
O výpis z CRÚ žádáte dvěma možnými cestami:
- elektronicky přes datovou schránku (8tgaiej) na tomto formuláři
- poštou s ověřeným podpisem nebo osobním podáním v podatelně ČNB. Opět na tomto formuláři.
Cena výpisu je dle ceníku ČNB v obou případech stejná: vždy 400 Kč. Zda se platí dodatečný poplatek za vyhotovení v papírové podobě a za poštovné, v ceníku ČNB uvedeno není.
Centrální evidence exekucí (CEE)
CEE poskytuje přehled o exekucích vedených takzvanými soudními exekutory. Spravuje ji Exekutorská komora ČR. Exekuce se tu evidují po celou dobu jejich trvání, záznam musí exekutor smazat 15 dní od ukončení exekuce.
Výpis lze získat jedině online cestou, přímo na stránkách Centrální evidence exekucí. Cenové podmínky jsou následující:
- jednotlivý výpis - 60 Kč
- při větším množství výpisů cena klesá až na 6 Kč za výpis.
Insolvenční rejstřík (ISIR)
ISIR eviduje všechna insolvenční řízení od roku 2008. Uzavřené insolvenční řízení se zneviditelňuje 5 let od svého uzavření. Záměrně jsem napsala „zneviditelňuje“, protože soudy a insolvenční správci mají všechny záznamy stále dostupné. Po 5 letech se uzamknou jen před přístupem veřejnosti.
Výpis z ISIR získáte:
- zdarma online na isir.justice.cz
- za poplatek na kterémkoliv Czech POINTu.
Pozor na CERD!
CERD (Centrální registr dlužníků) se tváří jako oficiální registr, jde však o podvod. Vyhněte se mu - výpisy (byť stojí vysokou částku) jsou bezcenné, žádná finanční instituce je neuznává.
Podrobně jsme se CERDu a jeho nástrahám věnovali v článku s názvem Podvodný registr CERD.
Hromadné výpisy
Pro komplexní přehled můžete využít služby:
- KolikMám.cz - výpis MůjKredit za 100 Kč zahrnuje data z BRKI, NRKI, REPI, CEE a ISIR
- NejsemDlužník.cz - kombinovaný výpis ze SOLUS, CEE a ISIR za 250 Kč.
Jste-li zájemce pronájem bytu, můžete některý z hromadných výpisů použít k tomu, abyste se pronajímateli prokázali jakožto spolehlivá osoba, která si své závazky plní pravidelně a včas.
Dluhy mohou vzniknout i u na povinných odvodech nebo daních
Je tu ještě jedna kategorie případných dluhů, o nichž je dobré mít přehled. Zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně. Výpis, resp. potvrzení o bezdlužnosti, lze získat přímo u zdravotní pojišťovny, u České správy sociálního zabezpečení a u Finanční správy.
Našli jste něco, co nesedí?
Nesprávné nebo staré záznamy si z registrů můžete nechat vymazat. Podívejte se, jak na to. A přečíst si můžete i podrobný návod na to, jak zjistit, jestli dostanete půjčku.
Zdroje: webové stránky provozovatelů jednotlivých registrů
Další články, které by vás mohly zajímat:
18.12.2024
Půjčka na zuby: Jak financovat nový úsměv?
Potřebujete financovat zubní péči? Půjčka na zuby vám pomůže pokrýt náklady na úsměv. Poradíme, jak vybrat správnou variantu a nastavit splácení.
19.11.2024
Jak na vánoční půjčku? Chytré Vánoce bez zbytečných dluhů
Zvažujete vánoční půjčku? Poradíme vám, kdy je dobrým řešením, na co si dát pozor a jak si užít chytré Vánoce bez zbytečných dluhů.
15.11.2024
Půjčka s ručitelem. Kdy ji zvolit, co nabízí a jaká jsou rizika?
Zjistěte, kdy je půjčka s ručitelem tou správnou volbou a jaké jsou její výhody i rizika. Ukážeme, na co si dát pozor jako dlužník i jako ručitel.