Co je půjčka pro cizince a jak se liší od ostatních úvěrů?
Cizinecká půjčka je specifická tím, že je poskytována občanům jiného státu, kteří trvale (nebo alespoň přechodně) žijí v České republice. Od běžných půjček se liší především v požadovaných dokladech - zatímco Čech dokládá občanský průkaz, cizinec musí předložit jiné doklady totožnosti. V ostatních aspektech jsou podmínky shodné.
Je důležité vědět, že:
- Nejširší nabídku půjček mají k dispozici Slováci, kterým dokáže půjčit prakticky kterákoliv banka i nebankovní společnost
- Občané EU/EHP mají přístup k půjčkám jak od bank, tak od části nebankovních poskytovatelů
- Půjčky pro cizince ze třetích zemí (např. Ukrajina, Vietnam, USA) poskytují především banky
- Některé nebankovní společnosti jsou zaměřené pouze na české občany a cizincům nepůjčují vůbec
Jaké doklady musí předložit občan cizí země, když žádá o úvěr?
V případě cizince nelze vyžadovat občanský průkaz, kterým se běžně mohou prokázat jen občané České republiky. Cizinec je proto vyzýván, aby předložil svůj pas či ID Card, k tomu je nutné doložit povolení k pobytu v ČR.
Toto povolení má dvě základní podoby, a těmi je pobyt trvalý nebo pobyt přechodný.
- V případě trvalého pobytu cizince v ČR v podstatě není co řešit, takový žadatel je pro poskytovatele úvěru de facto na úrovni občana české republiky (například cizinec, který má českého partnera/partnerku a trvale s ním/s ní žije v České republice). Tento se pouze prokáže svým pasem nebo ID Card, povolením k pobytu a doloží své příjmy. Stav jeho ostatních dluhů už si banka či nebankovka (až na výjimky) sama prověří v registrech dlužníků, zváží jeho bonitu a dál k němu přistupuje v podstatě stejně jako k občanovi ČR.
- Ale v případě pobytu přechodného nastávají komplikace, vyřídit si úspěšně (zejména u banky) větší úvěr na přechodný pobyt v ČR, to většinou možné není. Nebankovky však bývají v této oblasti k riskování ochotnější.
Podívejte se, jak fungují půjčky ze zahraničí: půjčky pro české občany, ale od zahraničních bank a nebankovních společností.
Cizinecké půjčky lze získat jako běžnou půjčku bez ručení a bez zástavy nemovitosti, setkat se můžete i s půjčkou pro cizince bez registru.
Jak postupovat při výběru nejlepší půjčky pro cizince?
Vzhledem k tomu, že je zde široká paleta částek a dob splatnosti, kterou lze formou cizineckého úvěru získat, je nutné při výběru postupovat podle toho, o jaký typ půjčky se jedná:
- U nižších částek (např. 10 000 Kč) se rozhodujte podle přeplatku za úvěr a podmínek získání
- U vyšších částek (např. milion korun) zvažte celkovou cenu úvěru (RPSN), podmínky získání a také podmínky splácení
Věnujte pozornost možnostem předčasného splacení či odkladu splátky a výši poplatků za tyto změny.
Jak si zažádat o online půjčku pro cizince v našem srovnávači?
Máte-li vybránu konkrétní půjčku, můžete se pustit do vyplnění žádosti. U vybrané nabídky klikněte na tlačítko „Chci půjčku". Po kliknutí budete přesměrováni do formuláře pro podání žádosti, případně přímo na stránky poskytovatele.
Každý z poskytovatelů má trochu jiný postup žádosti o úvěr, proto jsme pro vás detaily zjistili a popsali u každé půjčky zvlášť. Najdete je po rozkliknutí názvu půjčky a sjetí do sekce „Jak probíhá vyřízení půjčky".
Jaké doklady si připravit před žádostí o půjčku?
Pro kompletní vyřízení půjčky budete většinou potřebovat:
- Pas nebo ID Card (občanský prukaz)
- Povolení k pobytu (trvalému nebo přechodnému)
- Pravidelné a doložitelné příjmy
- Aktivní email a telefon
- Vlastní bankovní účet (pokud jste nevybrali půjčku v hotovosti)
- Někdy i údaje o zaměstnavateli či o vlastním podnikání
- V případě důchodce - rozhodnutí o přiznání důchodu od ČSSZ (ne starší 12 měsíců)
Jak zvýšit šance na získání půjčky pro cizince?
Jestliže si přejete mít stoprocentní jistotu, že uspějete s žádostí o peníze i coby cizinec, máte tři možnosti, jak své šance posílit. Můžete zvolit strategii ručitele, spolužadatele nebo zástavy své nemovitosti.
- Když se za cizince zaručí dostatečně bonitní Čech, je úspěšnost vyřízení žádosti v podstatě stoprocentní.
- Když je spolužadatelem dostatečně bonitní Čech, je i zde úspěšnost vyřízení žádosti v podstatě stoprocentní.
- Když se zaručíte vlastní (nebo spoluvlastněnou) nemovitostí stojící na území České republiky, která bude mít dostatečnou hodnotu vzhledem k požadované výši dluhu, je i v tomto případě úspěšnost vyřízení žádosti v podstatě stoprocentní.